تبلیغات
بهار نو - اولیا: برخلاف تبلیغات غیرواقعی، بسیاری از مصوبات سفر اول رییس جمهوری به یزد محقق نشده است

بهار نو
 
عشق یعنی ظاهر باطن نما / باطنی آکنده از نور خدا


ساخت فلش مدیا پلیر
ابزار وب Online User
http://www.fileden.com/files/2008/5/6/1899176/No_145/o1.jpg

متاسفانه به خاطر تعامل نامناسب مدیریت استان با نمایندگان

فرصت ها را از دست می دهیم.

اراده لازم برای عملی شدن مصوبات و وعده ها کمتر شده است

ارتباط خوبی با آحاد جامعه دارم

منتها برخی از دستگاهها در زمینه اطلاع رسانی احتیاط می کنند !

چرا به شهرستان یزد با پنجاه درصد جمعیت استان،

تنها بیست درصد اعتبارات تعلق می‌گیرد؟

امروز عده‌ای با تصور و انگیزه‌ی حفظ نظام(در واقع حفظ خود)
 به خود اجازه می‌دهند با همه منتقدین نه تنها به عنوان مخالف نظام بلكه به مثابه معاند و محارب و به قول آن آقا با بی رحمی هر چه تمام تر برخورد شود.

هفته نامه آیینه یزد: نماینده مردم مومن، صبور و تلاشگر یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با مدیرمسئول آیینه یزد به سئوالات این هفته نامه پاسخ داد.
ضمن اظهار تشكر از ایشان نظر خوانندگان را به پرسش‌های مطرح شده و پاسخ مهندس علی اكبر اولیاء جلب می‌نماید:
- همانطور كه مستحضرید مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور كشور را دارد و هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است وحق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی كشور اظهار نظر نمایدآیا در مدت نمایندگی این توفیق برای شما حاصل شده است كه در بررسی امور اداری استان عنایت و توجه ویژه‌ای كه لازم بوده است مبذول نمائید ؟
در این مدت حدوداً یكسال ونیم تلاش كردم از ابزارهای قانونی و نظارتی برای طرح مشكلات استان و درخواست برای رسیدگی به آن اقدام نمایم. دهها تذكر، چندین سئوال و اخیراً چند مورد درخواست تحقیق و تفحص جمعی و فردی و البته مكاتبات و گفتگوها با وزراء و معاونین آنها در همین راستا بوده است هرچند برای پیگیری مسائل استان انتظار این بود كه مدیریت استان بر اساس مصالح استان تعامل بهتری با نمایندگان استان می‌داشت تا آن بخش از مسائل كه در داخل استان قابل حل است، بر طرف می‌شد و یا نهایتاً با همكاری و هماهنگی با نمایندگان مسائلی هم كه در سطح كشور باید پیگیری می‌شد به صورت موثرتری دنبال می‌شد ولی متاسفانه به خاطر این عدم هماهنگی فرصت هایی را از دست می‌دهیم.
- آیا در شورای اداری استان شركت می‌كنید؟ قبل از تشكیل شورای اداری استان از جنابعالی دعوت به عمل می‌آید كه حضور پیدا كنید ؟
اوایل دوره نمایندگی چند بار در آخرین لحظات دعوت نامه شورا به دست ما می‌رسید كه به خاطر مصادف بودن با جلسات مجلس و یا عدم امكان حضور این توفیق حاصل نشد. چند ماهی است كه هیچ دعوت نامه‌ای هم به دستمان نرسیده كه ظاهراً نشان دهنده آن است كه جلسات شورای اداری تشكیل نمی‌شود.
مجمع نمایندگان استان در گذشته از استاندار خواست كه در هر جلسه شورای اداری 20 دقیقه برای صحبت نمایندگان وقت بگذارد ولی این امر تاكنون محقق نشده است.
-به عنوان نماینده مردم یزد و صدوق نظرتان پیرامون اجرایی و عملی شدن مصوبات در دو نوبت سفر ریاست جمهوری و هیات دولت به یزد چیست؟ تا چه حد اقدامات انجام شده در این زمینه را موفقیت آمیز می‌دانید؟ فاز دوم آبرسانی به یزد به كجا انجامید ؟
هر چند حضور دولت در استان‌ها فی نفسه امری مثبت و بسیار پسندیده هست و می‌توانست منشاء اثرات فراوان و ماندگاری داشته باشد متاسفانه علی رغم پاره‌ای تذكرات مبنی بر احساسات و تبلیغاتی شدن این سفرها در حال حاضر اكثر نمایندگان در نطق‌های خود از عدم اجرای مصوبات گله مندند. استان ما نیز از این امر مستثنی نیست. بر خلاف جو تبلیغات غیر واقعی در آستانه سفر دوم ریاست جمهوری كه بیش از 80 درصد مصوبات سفر اول را اجرا شده، وانمود می‌كرد بسیاری از مصوبات مهم سفر اول از جمله طرح آبرسانی، گاز رسانی به شهرها، موزه یزد، اعطای تسهیلات به واحدهای بزرگ تولیدی ،ورزشگاه بزرگ یزد، پروژه‌های فرودگاه و غیره محقق نشده است اخیراً و بعد از سپری شدن انتخابات به نظر می‌رسد با توجه به صحبت‌های پراكنده پیرامون انحلال مجدد معاون اجرایی رییس جمهور و نیز تعهدات قابل توجه وزرا اراده لازم برا‌ی عملی شدن این مصوبات و قول‌های داده شده كمتر شده است. معهذا ما در حد توان خود پیگیر موضوع هستیم امید داریم به حداقل نتایج مورد انتظار برسیم.
-جنابعالی سالها در سمت‌های مختلف اداری و مدیریتی از جمله استانداری و معاونت و ریاست برنامه و بودجه انجام وظیفه نموده اید آیا انحلال سازمان برنامه و بودجه توسط دولت نهم را كار صحیحی می‌دانستید؟
اكثر مدیران و صاحبنظران انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی را اشتباهی بزرگ می‌دانند، خیلی‌ها هم اعتقاد دارند این كار بلحاظ قانونی هم اشكال داشت. هرچند سازمان مدیریت دارای اشكالات و اشتباهات غیرقابل انكاری بود ولی حذف نهاد برنامه ریزی كشور كه مسئول تهیه اسناد بالادستی و فرابخشی هماهنگی و نظارت بر عملكرد مدیران بخش‌ها بود می‌تواند نظام و كشور را با مشكلات اساسی و جدی مواجه سازد.
در حال حاضر حوزه بخش‌ها اختیارات بیشتری دارند و طبعاً در بعضی زمینه‌ها كارها سریع تر انجام می‌شود ولی حوزه‌های فرابخشی و كلان بدون متولی است. اینجانب در همین رابطه دو درخواست تحقیق و تفحص به هیات رییسه داده‌ام كه در كمیسیون برنامه و بودجه هم مطرح شد و انشاءالله در آینده نزدیكی در صحن مجلس نیز ارائه خواهد شد.
-آنچه در صحنه سیاست ایران رایج است. به اصطلاح شما از گروه نمایندگان اصولگرای مجلس نیستید.آیا این امر در بعد نظارتی حضرتعالی بر سازمان‌ها و ادارات یزد خللی وارد نیاورده و آیا از طریق مدیران ادارات كل در جریان مشكلات استان به ویژه در زمینه صنعت و اشتغال و امور اداری و جاری یزد قرار می‌گیرید؟ آیا مسئولان اجرایی استان در این زمینه تعامل لازم با نمایندگان استان دارند؟
با توجه به بیش از 20 سال سابقه كار در استان به طور كلی با مشكلات آشنایی لازم را دارم و از كانال‌های مختلفی از جمله افراد مختلف و یا تشكل‌ها اطلاعات به دستم می‌رسد از طرفی با توجه به اینكه از سوی نمایندگان عضو ناظر شورای برنامه ریزی استان هستم ارتباطم با مجموعه اداری برقرار است منتهی از بعد اطلاع رسانی استانداری و بعضی دستگاه‌ها تمایل مطلوبی ندارند و یا بعضی بنا به جهاتی در این زمینه احتیاط می‌كنند!
تلاش اینجانب این است كه با حضور در مجالس مردمی، مساجد و نیز ارتباط با تشكل‌ها این ضعف‌ها برطرف شود.با فعال شدن دفاتر اینجانب در یزد و تهران نیز ارتباط خوبی با آحاد جامعه برقرار است.
-غیر قانونی بودن اخذ عوارض توسط شهرداری یزد ونحوه تصویب آن در سال 1387 ومصوبه به اصطلاح ساماندهی آجر و بعضی از مصالح ساختمانی توسط استانداری كه بر خلاف ضابطه و قانون عمل می‌كردند مكرراٌ طی مقالاتی در آیینه یزد اعتراض شد اما مسئولان امر حتی یك مورد هم به انتقادات بحق پاسخ ندادند آیا جنابعالی چون نماینده همه مردم یزد هستید در جریان امر قرار می‌گرفتید ؟ بی توجهی مسئولان امر به انتقادات و اعتراض مردم كه در مطبوعات و روزنامه‌های استان درج می‌گردد چگونه قابل توجیه است؟
به نظر من مشكل اصلی این است كه در سال‌های اخیرخیلی از مسئولین خود را پاسخگو نمی‌دانند. شاید قضاوت شما و سایر اصحاب رسانه در این مورد دقیق تر باشد در این شرایط اگر دوستان اشكالاتی به نظرشان می‌رسد چنانچه اطلاعات دقیق و مستندات لازم را در اختیار اینجانب قرار دهند آمادگی دارم از ابزارهای نظارتی مجلس برای پیگیری استفاده كنم هر چند اصلح این است كه خیلی از مسائل در استان و با حكمیت نماینده محترم ولی فقیه در استان و نیز مجمع نمایندگان استان حل شود.
-در مواقعی تذكراتی می‌دهید مثلاً موضوع تخصیص بودجه استان و سهمیه شهرستان یزد كه یك پنجم بودجه استان بوده كه با وسعت و جمعیت مركز یزد هماهنگی لازم وجود ندارد یا بحث توزیع آرد و چاره اندیشی برای بهبود كیفیت نان و جلوگیری از تشكیل صف خریداران نان جلو نانوائیها آیا نتیجه‌ای حاصل شده است؟
تذكر، سئوال، استیضاح و غیره از ابزارهای نظارتی نمایندگان مجلس است اگر نمایندگان بتوانند به صورت هوشمندانه و درست از این ابزارها استفاده كنند، نتایج مثبتی حاصل می‌شود هر چند لزوماً تاثیر این اقدامات همواره صد درصد نیست به همین علت نمی‌توان كمترین تاثیر آن را هم نادیده گرفت.
هر چند متأسفانه در حال حاضر ضمانت اجرایی كاملی برای این ابزارهای نظارتی وجود ندارد معهذا افكار عمومی و درج در سابقه وزراء حداقل پشتوانه ترتیب اثر دادن به این تذكرات است در مورد سئوال وضع جدی تر است و به دنبال سئوال، وزیر باید در كمیسیون حاضر شود و پاسخگو باشد و اگر موضوع كاملا مهم و از پشتیبانی نمایندگان برخوردار باشد نمایندگان می‌توانند آن را به صحن بكشانند.
در مورد اینكه چرا به شهرستان یزد با پنجاه درصد جمعیت استان، تنها بیست درصد اعتبارات تعلق می‌گیرد چون پاسخ قانع كننده‌ای از مسئولان مربوطه دریافت نكردم،آن را به صورت سئوال از وزیر كشور مطرح كرده‌ام كه در حال طی مراحل قانونی است در مورد مسایل نان هم گلایه هایی وجود دارد كه چون در استان حل نشد از وزرات بازرگانی خواستار كمك به حل مشكل شده ام.
-قبل از آغاز ماه مبارك رمضان، هیات دولت كاهش ساعات كار كاركنان ادارات را اعلام كرد این امر باعث اعتراض عده‌ای از نمایندگان مجلس از جمله ریاست مجلس گردید بعد از چند روز دولت سخن از جبران ساعت كار ادارات را مطرح كرد كه مجدداً غیر قانونی بودن این موضوع را نیز اعلام نمودند در مجموع نظر مجلسیان به این بی توجهی به قوانین چیست ؟
تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس در مورد اقدامات خلاف قانون حساس هستند و به موقع واكنش نشان می‌دهند عده‌ای هم همه اقدامات دولت را همواره درست و موجه می‌دانند. پیگیری این بحث‌ها با توجه به اهمیت موضوع و نیز فضای مجلس و یا فضای عمومی جامعه متفاوت است همانطور كه ملاحظه كرده اید بعضی اوقات كه اجماع بیشتری روی بعضی اشتباهات و خطاها وجود دارد، پیگیری‌ها زودتر به نتیجه می‌رسد و گاهی هم نمایندگان ترجیح می‌دهند روی موضوعی زیاد پافشاری نكنند و از حد تذكر فراتر نروند.
-با مروری به روند معرفی 21 وزیر پیشنهادی و درنهایت تایید 18 نفر از آنان، معرفی مجدد 2 وزیر از جمله وزیر آموزش و پرورش و پس گرفتن نامه آن هم با گفتن این جمله كه به علت نزدیك بودن شب قدر نامه معرفی را پس گرفتند آیا بیان این جمله‌ها و یادآوری این علت‌ها را شایسته این مردم آگاه می‌دانید؟ مطالعه و نحوه معرفی و وضعیت چند وزیر برای آموزش و پرورش در 4 سال اخیر و بركناری آنها یا خالی بودن صندلی وزارت آن هم در شروع سال تحصیلی را چگونه ارزیابی می‌كنید؟
آقای رییس جمهور برای دومین بار بر نمایندگان منت گذاشته و گفتند كه برای اینكه به زحمت نیفتند پیشنهاد معرفی 2 وزیر را پس می‌گیرند ولی همانگونه كه شاهد بودید مجلس هفته گذشته ( بعد از تعطیلات دو هفته‌ای تابستانی و سركشی به حوزه) كار خود آغاز كرد ولی از معرفی وزراء خبری نشد هر چند دلیل این اقدام انصراف احتمالی یكی از كاندیداها و یا وقوف آقای رییس جمهور به عدم رای آوردن آنها می‌تواند باشد معهذا امیدواریم هر چه زودتر وزرای پیشنهادی به مجلس معرفی شوند تا مشكلات بیشتر نشود.
نكته‌ای كه در این بحث وجود دارد این است كه در شرایط فعلی بسیاری از امور قائم به شخص رییس جمهور و نظرات و شخصیت‌های فردی ایشان برمی گردد واین امر سبب شده است كه حتی بسیاری از دوستان نزدیكشان نیز از گردونه همكاری با ایشان حذف شوند تغییر نیمی از كابینه در دولت نهم و حذف افرادی چون دكتر رهبر، پورمحمدی، دانش جعفری و غیره كه از وزنه‌های تعادل دولت بودند و بعد كنار گذاشته شدن افرادی همچون مهندس فتاح نشان می‌دهد كه متأسفانه دولت نه تنها در طیف اصولگرایان بلكه حتی در جمع یاران نزدیك رییس جمهور نیز به خرد جمعی متكی نیست و قطعاً این مشكل می‌تواند فرصت‌های زیادی را از كشور بگیرد و یا مشكلاتی را ایجاد كند.
در شرایط معتبر نبودن برنامه چهارم، حذف یا تضعیف سازمان مدیریت و تغییرات پی در پی مدیران (كه با تغییر گسترده مدیران بعدی و تغییر رویه ها، محو نسبی حافظه اداری و اطلاعات در مجموعه‌های اداری همراه است) و بعضاً تصمیم گیری‌های احساسی و لحظه‌ای نمی‌توان چندان به ثبات و همگرایی برای رسیدن به اهداف كه در واقع رسیدن به اهداف بلند و چشم اندازاست امیدوار بود، چرا كه تحقق این امر منوط به بهره گیری از خرد جمعی اجماع نخبگان و اجماع عمومی انسجام در برنامه ریزی و هماهنگی در فعالیت‌های مستمر و جدی است كه به نظر می‌رسد در حال حاضر حداقل بخشی از این شرایط وجود ندارد ولی در حال حاضر نباید ناامید بود و باید از فرصت‌ها حداكثر استفاده را كرد.
-حجه الاسلام سیدحسن خمینی و یا بعضی از اعضای بیت امام راحل (ره) در مراسمی از جمله تنفیذ و تحلیف رییس جمهور شركت نمی‌كنند اما در سحر ماه رمضان به دیدن دكتر بهشتی فرزند آیه الله شهید بهشتی كه از زندان آزاد شده بروند.گرچه عموم مردم علت را می‌دانند آیا در سطوح بالا برای حل این مسائل زودتر چاره اندیشی نمی‌شود ؟
خیلی از اتفاقات كه بعد از انتخابات ریاست جمهوری اتفاق افتاد برای بسیاری از مردم و نخبگان از جمله تعداد قابل توجهی از شخصیت‌های اصولگرا هم قابل هضم نبود از طرفی خیلی‌ها برای حفظ مصالح نظام حتی از اظهارنظر و انتقاد نیز پرهیز دارند در مجموع اتفاقاتی كه افتاد خیلی از ضعف‌ها را آشكار كرد و اقداماتی هم برای اصلاح امور آغاز شده كه امید است به تدریج كمرنگ و به فراموشی سپرده شود شاید زمان بیشتری نیاز باشد تا این نگرانی‌ها را به راه حل‌های مشترك و موثر برای رفع نارسائیها منتج شود.
فاصله بین ایده آل و وضع موجود این است كه بر اساس فرمایش امیرمومنان (ع)كه فرمودند اگر كسی از شنیدن از پا درآوردن خلخالی از پای یك زن یهودی بمیرد نباید او را ملامت كرد یا ایشان فرمودند« با قاتل من مدارا كنید» امروز عده‌ای با تصور و انگیزه‌ی حفظ نظام(در واقع حفظ خود) به خود اجازه می‌دهند با همه منتقدین نه تنها به عنوان مخالف نظام بلكه به مثابه معاند و محارب و به قول آن آقا با بی رحمی هر چه تمام تر برخورد شود.دیدیم كه چه بسیار افرادی كه برای تخلفاتی كوچك زندانی و شكنجه و تعدادی هم كشته شدند در این حال فرزند شهید بهشتی كه یك استاد دانشگاه است در دفاع از مظلوم به جمع آوری اطلاعات كشته شدگان پرداخت كه دستگیر شد.چون نوه حضرت امام(ره) بعد از آزادی وی با وثیقه به دیدن او رفت، ایشان هم مغضوب شد و توسط برخی رسانه‌های سر سپرده مورد هجمه و توهین قرار گرفت و گویا سیره پیامبر(ص) و ائمه اطهار (ع) امروز در نزد عده‌ای كه متاسفانه در حاكمیت می‌باشند اعتباری ندارد و در این راه حاضر به حذف بسیاری از سرمایه‌های نظام هستند با تأسف از این وضع امید داریم با الطاف الهی و عنایات حضرت ولی عصر(عج) و تدبیر عقلای قوم و مقام معظم رهبری این فتنه نیز برطرف گردد.
طبقه بندی: اجتماعی،  سیاسی،  مجلس، 
برچسب ها: اولیا، مدیریت استان، مصوبات سفر رییس جمهوری، شورای اداری استان، تحقیق و تفحص، مجلس، دولت، صنعت، اشتغال، بودجه، ابزارهای نظارتی،  

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1388 توسط محمد امامی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn