بهار نو
 
عشق یعنی ظاهر باطن نما / باطنی آکنده از نور خدا


ساخت فلش مدیا پلیر
ابزار وب Online User
یادداشت مرتضی مبلغ برای «سفیر»:چرا خاتمی اینچنین است؟
مرتضی مبلغ، معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات در یادداشتی که در اختیار سفیر قرار داد به دفاع از حرکت روز جمعه خاتمی پرداخت و تاکید کرد:« تجارب گذشته نشان می‌دهد که مخالفان خاتمی و اصلاح‌طلبان باید این درس را بگیرند که هتاکی‌ها و پرده‌دری‌ها و بداخلاقی‌های آنان محصولی جز واردکردن خسارت به روان جامعه و قراردادن خود در جایگاه کسانی که مورد خشم و غضب خدا و بندگان خدا قرار گرفته‌اند برایشان در پی نخواهد داشت و دوستان خاتمی نیز باید به خود آیند که در پاسداری از ارزش‌ها و سرمایه‌های کم‌نظیر و بی‌بدیل جامعه و رعایت حریم و حرمت آنان بیش از پیش کوشا باشند.»

متن کامل این یادداشت را در ادامه مطلب بخوانید: 
رمز ماندگاری و تاثیرگذاری مردان بزرگ و مصلحان اجتماعی نه در آن است که بر امواج احساسات سوار شده و امواج جدیدی از احساسات را به جنبش درآورند و خود را به ظاهر محبوب‌تر سازند، بلکه توجه دائمی و مستمر آنان به مصالح و منافع جامعه، نگاه راهبردی در رفتارها، گفتارها، حساسیت عمیق و دردمندانه نسبت به آلام و رنج‌ها و پیگیری هوشمندانه و مقتدرانه راه‌هایی است که منجر به گشایش بن‌بست‌ها می‌شود.

چرا خاتمی اینچنین است؟
ویژگی دیگر چنین مردانی، صداقت و راستگویی آنان است که در هیچ شرایطی ملاحظات و منابع شخصی را هر چند در قالب هزاران توجیه فریبنده، به ملاحظات و منافع جامعه ترجیح نمی‌دهند و از اینها مهم‌تر آنکه آنان حاضرند برای کاستن از مصائب و رنج‌های مردم از آبروی خود نیز مایه بگذارند و در این راه حتی خود را در معرض حمله‌ها و اتهام‌های کسانی قرار دهند که به خاطر آنان پا به عرصه فعالیت و مبارزه گذاشته‌اند. این‌گونه مردان گرچه به دلیل ویژگی‌های اصیل و انسان‌دوستانه خود همواره در دل مردم جای داشته و در خاطره تاریخی جامعه جاودانه مانده‌اند، اما همواره نیز به دلایل تصمیم‌های بزرگ خود در معرض سوال‌ها و اتهام‌ها و دشنام‌های مختلف قرار داشته‌اند. کسانی که در سطح راهبردی و گاه دردمندانه و هوشمندانه به افق‌های آینده تصمیم می‌گیرند خود را در معرض بسیاری از نقدها و پرسش‌ها و حتی حمله‌ها و دشمنام‌ها  نیز قرار داده، گاهی با آبروی خویش نیز معامله می‌کنند اما دیری نمی‌پاید که وجدان عمومی جامعه به درستی و آثار با برکت تصمیم آنان پی می‌برد. آنان حتی اگر تصمیم و اقدامشان اشتباه هم به نظر برسد به دلیل آگاهی جامعه و صداقت عمیق و انگیزه خالصانه آنان برای تحقق منافع عمومی و گشایش در بن‌بست‌ها و مشکلات و آلام مردم، نه تنها آن را به جان می‌خرند، بلکه اقدام آنان به دلیل پشتوانه صداقت و انگیزه خدایی و مردمی، منجر به برکت و منشاء سازنده می‌شود.

خاتمی در تجارب بیش از دو دهه مردم ایران در جایگاه بلامنازع چنین مردانی قرار گرفته است. وی در جامعه ایران، مظهر اخلاق، صداقت و پاکی است. به جای رفتارها و نمایش‌های فریبنده و پرطمطراق، اما خالی از واقعیت، در عمل و بدون ادعا نشان داده است که تنها دغدغه‌اش، سربلندی و تعالی جامعه و کاسته شدن از مصائب و رنج‌های مردم است. خاتمی گرچه همواره در ذهن و وجدان عمومی جامعه به عنوان رهبر اصلاحات و مصالح اجتماعی مطرح بوده است اما هرگز مدعی آن نبوده و نیست. او نشان داده است که در گفتار و رفتار، به ویژه در تصمیم‌های مهم‌اش صرفا به منافع عمومی و کاهش مشکلات و گشودن بن‌بست‌ها توجه داشته است. در عین حال وی هرگز مدعی مبرا بودن از خطا در تصمیم‌ها و اعمالش نبوده و همواره حتی به دلیل عمل‌های ناکرده‌ای که ممکن است کسانی را رنجانده باشد، صادقانه از مردم عذرخواهی نموده است اما تصمیم‌هایش صلاح و مصلحت و پیشبرد اهداف و آرمان‌های جامعه ایران را دنبال کرده و محقق ساخته است. خاتمی همواره نشان داده است که حاضر است به خاطر مردم و حل مشکلات جامعه و جلوگیری از انحراف‌ها و کج‌روی‌هایی که نااهلان و جاهلان و افراطیان بر جامعه ایران تحمیل کرده‌اند از آبروی خود نیز بگذرد.

نکته ویژه و گاه عجیب در مورد خاتمی آن است که وی هرگاه تصمیم مهم گرفته است، بدون استثنا در معرض شدیدترین هجمه‌ها و نقدها قرار گرفته است. مخالفانش به خاطر منکوب کردن او و دوستانش به دلیل آنکه چنان توقعی از وی نداشته‌اند، و اما چیزی نگذشته است که به دلیل صداقت، هوشمندی و ترجیح منافع عمومی بر منافع شخصی، آثار مبارک تصمیمش در جامعه آشکار شده و افکار عمومی، به ویژه طرفدارانش را متقاعد و شاد ساخته و بر محبوبیتش افزوده گشته است.

نکته ویژه‌تر و جالب‌تر نیز آن است که خاتمی در برابر این همه اعتراض و انتقاد و دشنام و بداخلاقی هرگز بر کسی نتاخته است. حتی در زمانی که در اوج قدرت بود و می‌توانست دهان بسیاری را ببندد با عشق و محبت سخت‌ترین اعتراض‌ها و انتقادها و حتی دشنام‌ها را بدون کمترین ترشروئی برمی‌تابید تا مبادا کسی در برابر قدرت با لکنت زبان سخن بگوید و حقوق انسانی و شهروندی‌اش پایمال و مخدوش شود.

و آخرین نکته آنکه ملاک قضاوت در مورد مردانی همچون خاتمی فراتر از درستی یا نادرستی تصمیم‌های آنان است زیرا هر شخصیتی در هر درجه‌ای هر تصمیم مهم و تاریخی بگیرد، قطعا موافقان و مخالفانی خواهد داشت حتی در بین طرفدارانش. ملاک قضاوت در مورد آنان عبارت است از: «پایبندی آنان به اصول و آرمان‌های جامعه، نگاه راهبردی و همه‌جانبه»، «انگیزه آنان در تصمیم‌گیری و اقدام»، «پرهیز از احساسات» و «ترجیح منافع عمومی و پایدار بر منافع شخصی و مقطعی». این ملاک‌ها به مثابه اکسیری است که تصمیم‌ها و اقدام‌های آنان را به نتایج و آثار سازنده و مبارک منجر می‌سازد، بن‌بستی را می‌گشاید و جامعه را در راه آرمان‌های اصلاح‌طلبانه خود به پیش می‌برد.

تجارب گذشته نشان می‌دهد که مخالفان خاتمی و اصلاح‌طلبان باید این درس را بگیرند که هتاکی‌ها و پرده‌دری‌ها و بداخلاقی‌های آنان محصولی جز واردکردن خسارت به روان جامعه و قراردادن خود در جایگاه کسانی که مورد خشم و غضب خدا و بندگان خدا قرار گرفته‌اند برایشان در پی نخواهد داشت و دوستان خاتمی نیز باید به خود آیند که در پاسداری از ارزش‌ها و سرمایه‌های کم‌نظیر و بی‌بدیل جامعه و رعایت حریم و حرمت آنان بیش از پیش کوشا باشند.
طبقه بندی: فرهنگی،  سیاسی، 
برچسب ها: خاتمی، انتخابات، اصلاحات، اخلاق، صداقت، مصالح اجتماعی، افراطی ها، پایبندی به اصول،  

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 اسفند 1390 توسط محمد امامی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic